poniedziałek, 12 lutego 2018

Dla pracujących na własnym

Coraz częściej otwieracie firmy, przechodzicie na swoje i dbacie o biznes prawda?

Otworzenie firmy wiąże się ze sporymi kosztami i zanim zaczniemy myśleć
o zysku musimy się na nie przygotować. Nie będę wam mówić o samozatrudnieniu, o możliwościach ani kosztach tylko o wizerunku. Jak nas widzą tak nas piszą a w zasadzie czytaj: szanują. Może prawda to trochę smutna, ale chcąc znaleźć klienta z odpowiednim portfelem musisz być dla niego wiarygodny a to wiąże się z dostosowaniem wizerunku swojej firmy już na samym początku. Na dzień dobry musisz mieć samochód i sprzęt komputerowy, odpowiedni dress code oraz biuro. Niestety. Jak nas widzą tak nas szanują.

Podobają mi się nieustannie wnętrza w stylu skandynawskim. Ich styl jest nieco chłodny, ponadczasowy oraz nie narzuca się zbytnio. Biuro zaprojektowane w tym stylu będzie cieszyć oczy nasze i naszych klientów przez długi czas.

Kolorystykę warto oczywiście dobrać do profilu naszej działalności. Przy założeniu, że jesteśmy kobietami i prowadzimy biznes typowo kobiecy możemy postawić na dodatki w pastelowych kolorach, połączyć z nutami glamour lub odworotnie – z prowansalskim. Ten drugi jest bardziej w moim stylu.
Przy zakładaniu własnego biura liczymy każdy grosz. Warto poszukać firm oferujących tanie meble biurowe , używany, choć nadal w dobrym stanie sprzęt elektroniczny. Trzeba się ratować:)
W dobrze zaprojektowanym biurze musimy się czuć swobodnie. Dodatki lub ich nadmiar nie mogą odwracać naszej uwagi, nie mogą rozpraszać. Lepiej postawić na jakość a nie na ilość.

 Biurko i fotel niech będą wygodne bo będziemy spędzać przy nim wiele godzin. Czy jestem za stawianiem ramek ze zdjęciami bliskich w biurze? To zależy. Jeśli prowadzimy firmę rodzinną czy nasza działalność nastawiona jest na dzieci, to nic nie stoi na przeszkodzie. W przeciwnym wypadku możemy zrobić wrażenie infantylnych czy mało profesjonalnych. Przy samozatrudnieniu trzeba umieć odróżnić kwestie prywatne od zawodowych choć nie zawsze jest to łatwe jeśli np. firma ma siedzibę w miejscu zamieszkania. To bardziej kwestia samodyscypliny, bo mając mamę blisko, dzieci zawsze będą do niej się garnąć. Mama też musi mieć czas na pracę i rozwój osobisty, choć do biura nie wyjeżdża. To trudny temat, zapewne część z was ma już doświadczenia. Co innego samozatrudniony ojciec. Testujemy to z mojej rodzinie od wielu lat. Nauczyliśmy się szanować swój czas, nie przeszkadzać w godzinach urzędowania biura ale… Przy takim sposobie pracy czas przeznaczony na działalność często się rozciąga niemiłosiernie. Dzień zlewa się z nocą, telefony dzwonią o dziwnych porach, pracujemy wieczorami i w święta. Wielu by powiedziało, że to dobrze, bo jest praca, ale wierzcie mi – pokochaj albo zmień. Więc przyzwyczajasz się do zupełnie nienormowanego czasu pracy, co w praktyce oznacza, że jesteś do dyspozycji dosłownie zawsze.

Klienta trzeba posadzić wygodnie aby chętnie prowadził z nami rozmowę. Pamiętajmy więc o wygodnym fotelu dla niego a najlepiej dwóch i możliwości oparcia o coś laptopa.W zasadzie jestem zwolenniczką rozmawiania przy stole. Sprzyja to bliskości i zjednuje naszego rozmówcę. Jest miejsce na laptopa i filiżankę kawy.
 W zasadzie najlepiej w naszym biurze wygospodarować miejsce na spotkanie z klientami, jak np przy stole, oraz przestrzeń własną. Wszystko oczywiście utrzymujemy w nieskazitelnym porządku:)


Jeśli więc pracujesz dużo – tym bardziej zadbaj o swoje wnętrze. W miłym otoczeniu wszystko lepiej się układa a i karma lepsza:)
Pozdrowienia
Polinka

1 komentarz:

  1. Meble, które zaprezentowałaś, są naprawdę świetne.
    Podoba mi się ich kolorystyka :)

    OdpowiedzUsuń